קיבלתי המון דברים מהסדנה: בעיקר דבקות במטרה והבנה שיש ועוד יהיו קשיים בדרך. למדתי שזמן הוא דבר מאוד יקר וצריך להשתמש בו בהתאם ולנצל אותו למען המטרה שקבעת לעצמך. הבנתי שכל פעם שאני אומר לילד מילה טובה, אפילו הכי קטנה, זה מעצים אותו ודוחף אותו למעלה!
י' בן 16, סדנת דרייב בבית ספר בעמק יזרעאל, 2015
הבנתי משהו שלקח לי כנראה 20 שנה להבין. אנשים האמינו בי. כנראה שתמיד. כי הציונים שלי שאפו לאפס והמצב החברתי אף פעם לא היה בשמיים. אבל איכשהו בכל זה אנשים תמיד אמרו שאני יכול, לא וויתרו לי, ישבו לי על הראש עם שיעורים פרטיים, עם יועצת בית ספר, עם אלף ואחד דברים. ואני בתור ילד פשוט אמרתי: "די! רדו ממני". הבעיה הייתה אחרת וכנראה גם גרועה בהרבה - אני לא האמנתי בעצמי . אני לא יכול להתחיל להסביר עד כמה זה מבאס לא להאמין בעצמך. ואז, בכיתה י׳ , בדיוק כשעברתי לבית ספר חדש עם אנשים חדשים ומורים חדשים , אתם הגעתם. אבל אני נשארתי ספקן. אם מכיתה א׳ עד כיתה י׳ לא הצליחו לעזור לי, אז אתם, אנשים שאני לא מכיר מאיזו עמותה יצליחו בכמה פגישות ? אבל בניגוד גמור למה שחשבתי, זה קרה. ״דרייב״ נתנו לי כלים לחיים, כלים שעד היום אני משתמש בהם כדי להשיג מטרות, כדי לא להיכנע לקשיים, כדי לקום מכישלונות. שיניתם לי לגמרי את הגישה ולימדתם אותי שכישלון זה לא דבר רע, להפך, הוא הכרחי. לימדתם אותי מהי חברות! וכמה חשוב מישהו שיתמוך בנו, שלא נעשה הכל לבד. לימדתם אותי על חשיבות העמידה במילה. לימדתם אותי שבלי להאמין ביכולות שלי אין שום סיכוי בעולם שאני אצליח . וזה הרגע שהתחלתי להאמין. בעצמי. בכל הצלחה קטנה בחיים שלי מעורבים כמה אנשים- אני, הסובבים אותי ו ״דרייב״. תמשיכו בעשייה שלכם ותשנו את החיים של עוד אלפי בני נוער, אני מאמין בכם.
עדן מאירי, בן 17, סדנת דרייב בבית הספר חשמונאים בבת ים, 2013 (נכתב 4 שנים לאחר סדנת דרייב בעת שירותו הצבאי)
מערכת היחסים עם בני וביתי השתנתה לגמרי בעקבות סדנת דרייב. זה משהו שרציתי שיקרה המון זמן ולא ידעתי איך לעשות את זה. בזכות מפגש דרייב על חזון והגשמת חלומות, הבנתי לראשונה שזה בידיים שלי. בפעם הראשונה אני מאמינה כי אוכל להשפיע על החברה הישראלית ועל התפתחות ונוכחות הקהילה האתיופית בישראל בפרט.
ש' בת 32, סדנת דרייב בבית חוסן לטיפול בהתמכרויות ושיקום האסיר בנתניה, 2016
קרו יותר דברים בעקבות הסדנה מאשר שציפינו ונעשה תהליך עומק בפן האישי והקבוצתי. כבר בקיץ, התלמידים שינו את הפרדיגמה שלהם, הפסיקו להיות חשדניים ונטו לקבל את המערכת כמי שרוצה לראותם ולטובתם באמת! התלמידים למדו איפוק והתקשורת איתם השתפרה משמעותית. גם תחושת הערך העצמי עלתה וההבנה שההצלחה תלויה בהם, גרמה לחלקם לפעול ולעשות שינוי בעקבות הסדנה. מנחי דרייב הם חבורה מוצלחת של אנשי מקצוע, אנשים שמדברים חינוך ומודל לאג'נדה שהם מייצגים.
ת' מורה במקיף יהוד, סדנת דרייב בתיכון מקיף יהוד, 2015-2016
נפגשתי היום באופן אקראי עם תלמידים משכבת כתה י', הם מאושרים מהפעילות בדרייב. הם נהנים ובעיקר מרגישים שמקבלים כלים מעשיים לחיי היום יום שלהם. שמחתי מאוד לשמוע זאת מהם, אני חושבת שזהו המדד האמין ביותר להצלחה.
פנינה גפן מנכלית כפר הנוער נחלת יהודה, סדנת דרייב בנחלת יהודה 2016
קיבלתי מוטיבציה להצליח ולשנות לטובה את החיים שלי. אני יודעת היום איך להציב מטרה כדי להצליח בה, איך להאמין בעצמי וביכולות שלי ומה עלי לעשות כדי לשנות את הגישה. בעיקר מה שלקחתי זה לזכור, עד כמה שניתן, ללחוץ על הכפתור הירוק ולראות את מה שקורה לי באור חיובי.
א' תלמידת כיתה יא', סדנת דרייב בבית ספר ברנר בפתח תקווה, 2014
לפני הסדנה הייתי מוותר ממש בקלות. פעם או פעמיים של כישלון גרמו לי לוותר. אני מבין עכשיו שלא משנה מה ומתי, יש לי את הכלים להצליח בלי קשר למספר הפעמים שנכשלתי. החלטתי שמעכשיו אתמקד יותר בדברים שאני רוצה לעשות והבנתי שההצלחה בהם תלויה רק בי. במתימטיקה במחצית הראשונה קיבלתי נכשל ב 5 יחידות ואז כשירדתי ל4 יחידות במבחן הראשון נכשלתי והתחלתי להתייאש, אבל בסוף החלטתי לא לוותר. הממוצע שלי עלה ל - 85! בדרייב למדתי לא לוותר גם כשאני נכשל. ושאף פעם לא מאוחר לשינוי!
מ' תלמיד כיתה יא', סדנת דרייב בתיכון בגין בראש העין, 2014
התנסיתי בפועל - איך עומדים מול קהל, איך מגייסים כסף, איך מציעים לאנשים להצטרף אלינו. מהי הדרך הטובה ביותר לפנות לאנשים. הפעילות מעוררת השראה ונותנת רצון לקום ולעשות, אבל בעיקר מכוונת אותנו לעבר ההצלחה ומלמדת אותנו איך להיות מנהיגים טובים יותר.
ע' תלמידת כיתה י', דרייב בפרויקט מנהיגות נוער על שם הילה בצלאלי, 2016
יומיים של סמינר מנהיגות בנס הרים שהובילו דרייב, יצרו מועצה חזקה, פעילה, יוזמת ויוצאת לדרך עם יעדים רבים. התלמידים יצאו לאחר יומיים עם כוחות, חוסן אמונה בעצמם ורצון לפעול בבית הספר. המדריכים נתנו למועצה כלים לעבוד למשך השנה ובעיקר גיבשה אותם לקבוצה מובילה, אוהבת, מפרגנת ועובדת. עמותת דרייב מומלצת מאוד לעבודה עם נוער- מועצות תלמידים, כיתות, שכבות שמטרתה העיקרית לתת לקבוצה אמונה בעצמה וחוסן אישי. חשוב לי לציין שעמותת דרייב בראשותה של עדי הכניסה לבית הספר מושגים חדשים כמו: חזון אישי ערכי, מסוגלות אישית, חזון סביבתי-חזון לפרויקט ותוכנית עבודה, מרכיבי ההצלחה-חסמים וחוזקות, יציאה ממשברים.
דורית יוסף מנהלת החטיבה העליונה , סדנת מנהיגות דרייב בגימנסיה העברית בירושלים, 2014
גדלתי ברחובות עם אמא ושלושה אחים. לא הייתי טוב בלימודים ולא מצאתי את עצמי טוב בשום דבר אחר. בשכונה בה גדלתי לא היה נהוג להתגייס והגעתי לצבא בלי חשק לשרת. הייתי חייל לא טוב, נטול מוטיבציה, בעל בעיות משמעת, סירובי פקודה מרובים, כניסות חוזרות ונשנות לכלא הצבאי. בעיקר רציתי להשתחרר מהשירות הצבאי. פגשתי את דרייב בקורס מעוף ואת ר"ז פלג המנחה, שהציע סגנון חשיבה שונה לגמרי ממה שהייתי רגיל. הוא הציע לי לבדוק מה יכול לקרות אם אשקיע ולאן אני רוצה להגיע בצבא ובכלל בחיים.לאט ובהדרגה הפכתי לחייל רציני. הרגשתי שאני מסוגל וכשאישרו לי לצאת לקורס קצינים, לא היה גבול לאושרי. במהלך הקורס היו לא מעט פעמים שממש נשברתי ושאלתי את עצמי למה אני צריך את זה? למה לא לעזוב ולחזור לחיים קלים יותר? לעשות תפקיד קל בלי כל העומס הפיזי והנפשי? בכל פעם שנשברתי נזכרתי למה אני רוצה את זה. נזכרתי שיש בי את הכוחות, שבדרך יש קשיים, אבל הם חולפים והמטרה נשארת. נזכרתי במטרה - להיות קצין. ובחרתי להמשיך. היום אני קצין בדרגת סגן. מפקד על חיילים ורואה אותם דרך המשקפיים של קצין בצה"ל שתפקידו לחנך ולדאוג לתפקוד תקין וגם דרך משקפיים של צעיר שלא רצה להשקיע וזלזל, צעיר שלא חווה הצלחות ולכן גם לא השקיע. אני משוחח עם החיילים שלי לפני הליך משמעתי ומנסה לדבר על ליבם כדי לא להעלות אותם למשפט, אך כשאין ברירה אני מבין שזאת גם דרך לחינוך ולמידה. אני מתכוון להשתחרר בעוד כשנה וחצי ולפתוח עסק. יש לי ביטחון שאצליח. עשיתי את זה!
מתן סלומן בן 20, דרייב בצהל, קורס מעוף 2014
את עמותת דרייב הכרתי לראשונה לפני כמעט שלוש שנים, כאשר שיתפנו פעולה להקמת התכנית להכשרת מנהיגות צעירה ע״ש סגן הילה בצלאלי ז״ל, פרויקט שנתי להכשרת נוער חילוני, דתי וערבי יחד לפריצת גבולות ויזמות חברתית משמעותית. פרויקט שממשיך לרוץ עד היום, וכבר פותח את השנה הרביעית מתחילת דרכו. בפרויקט זכיתי לקבל מדרייב כלים ישימים להגשמה עצמית ולהצלחה, הכרת והוקרת החוזקות שלי, הבנת הגורמים המעכבים אותי והנעה לפעולה פרו-אקטיבית. זכיתי למקור השראה להמשך החיים ושותפים אמתיים לדרך. בשנה האחרונה הייתי חניך במכינה הקדם צבאית ״מיתרים-לכיש״ והזמנתי את דרייב לאחת הסדרות - להנחיל מתורת ה ״עוד קצת״. הסדרה התפרשה על כל הארץ, מלאת תכנים, ערכים, מרצים וחוויות. בשיחת הסיכום, הצוות קבע כי אחת המשבצות המשמעותיות ביותר הייתה של דרייב , שלימדו בעיקר על החוזקות שלנו, תמודדות עם אתגרים, פירוש סיטואציות עוד. בהזדמנות זו, רציתי לומר לר"ז, לרותי ולכל חברי העמותה בראשה עומדת עדי כהן-לוי המדהימה - תודה רבה ענקית. על הנכונות, הרגישות, הדיבור הת'כלסי בגובה העיניים, הכלים שהענקתם לנו להמשך הדרך, בעיקר לתחנה הקרובה - לשירות הצבאי.
בר רבנו בן 18, בוגר מכינת מיתרים לכיש ויושב ראש מועצת התלמידים והנוער של מחוז ירושלים לשעבר, דרייב בפרויקט מנהיגות נוער על שם הילה בצלאלי, 2013
זו השנה השנייה שעמותת דרייב מעבירה סדנאות לשכבת תלמידי כיתה י' בתיכון מקיף יהוד. תהליך קיץ עמוק ומשמעותי שתרם להעצמת התלמידים מבחינת מסוגלות והנעה לפעולה. ניתן לחוש בשינוי גדול מבחינת הגישה והתקשורת של התלמידים לאחר הסדנה. חינוך ואמונה צועדים יחד. יחד עם דרייב מצאנו את הנתיב לייצר מציאות חדשה עבור תלמידנו, להאמין בהם ולנטוע בהם תחושת מסוגלות חזקה.
חיים בדש, מנהל תיכון מקיף יהוד
למידת העמיתים בתכנית הייתה מאד משמעותית. קיבלתי המון רעיונות מהתמודדויות שונות של מורים שונים בקבוצה וממש מצאתי את עצמי לומדת ומיישמת בפועל רעיונות של עמיתים. יודעת להגיד שדרך החוויה המשותפת והאלמנטים של הספורט, כבר רואים שיפור מידי וזה מעצים את התלמידים ברמה האישית. לא מעט תלמידים מכיתת המתמטיקה עשו שיפור מדהים, זה בעיקר מורגש בתחושת המסוגלות. הם הבינו שזה משרת אותם בהרבה מקומות. לא רק ספורט ולא רק מתמטיקה. חווית ההצלחה היא משמעותית עבור התלמידים ומייצרת תחושת מסוגלות אמתית. הביחד שנוצר בכיתה הוא חוויה אחרת שהם עוד לא פגשו, היחד הכיתתי החדש תרם לעזרה, למעורבות ולערבות ההדדית. יש כאן ערך אמיתי - התלמידים שלי לומדים מה כוחה ועוצמתה של קבוצה.
זיוה (דייגי) מויאל, מורה מתכנית רצים ביחד 5 - תיכון קרית שרת, חולון, 2017
התכנית שינתה בי את חווית ההוראה. אם עד היום הייתי נכנס לכיתה, מלמד, מעביר חומר ויוצא, היום אני רואה את זה אחרת לגמרי... למדתי שאסור להשאיר "פצועים בשדה הקרב" ושתחושת ה"יחד" מאד משמעותית להצלחה. הבנתי שכל קיר, כל מחסום, כל מגבלה – ניתנת לפריצה וזה גרם לי לא לוותר על התלמידות שלי ולהוכיח להן שהן מסוגלות להכל". למדתי שהכל אפשרי. העלאת מספר התלמידות שלומדות ל 5 יח' ל 16 תלמידות (יחסית ל 5 תלמידות בשנה שעברה) היא תחושת השג אדירה. התלמידות שלי היום מדברות מתמטיקה. הן חוות תחושת עוצמה ומסוגלות ביכולות שלהן. זה לא יסולא בפז.
מוחמד גאברין, מורה מתכנית רצים ביחד 5 - תיכון פדידה לבנות, אום אל פאחם, 2017
אני לומד 5 יח' מתמטיקה. בהתחלה לא כל כך אהבתי את ההקבצה בה אני לומד. הייתי די מרוחק, למדתי לבד ותמיד הרגשתי בודד. תכנית רצים ביחד 5 נתנה לי להבין שאולי אני עושה טעות שאני לא מתחבר לשאר הכיתה. היום, אחרי התכנית, אנחנו הרבה יותר מגובשים. אנחנו עובדים בקבוצה - מהר יותר ובעיקר טוב יותר. יש לנו מבחן עוד יומיים ואני די בטוח שנצליח בו הרבה יותר!
זין רוזן, בן 16, תלי בית חינוך, ירושלים, 2017