תכנית ייחודיות

דרייב מפעילה מגוון תוכניות ייחודיות בשיתוף פעולה עם משרד החינוך, משרד הביטחון וגופים אקדמיים שונים. התכניות הן ארציות ונועדו להביא לשיפור משמעותי בתחום חיזוק החוסן האישי באמצעות הטמעת כלים ומיומנויות למימוש הפוטנציאל במכלול תחומי החיים. כל תכנית מתמחה בקהל יעד שונה ושמה דגש על מיומנויות שונות בהתאם למטרות שהוגדרו.

רצים ביחד 5

תוכנית דגל חדשנית ופורצת דרך לחיזוק החוסן האישי והמצוינות בשילוב מרוץ, עבור מורים מובילים למתמטיקה ברמת 5 יחידות. עבור המורים, התוכנית מספקת גישה חדשנית להובלת התלמידים להצלחה עם היכולת לשמור על המוטיבציה לאורך זמן, ובפרט תחת לחץ ועומסים המלווים את עולם הוראת המתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד. התכנית מופעלת ע"י עמותת דרייב בשיתוף משרד החינוך וקרן טראמפ, ומטרתה לתת טכניקות, מיומנויות וכלים מעשיים לחיזוק החוסן האישי של המורה והתלמידים כדי לשפר הישגים ולמנוע נשירה מלימודי 5 יחידות מתמטיקה.

ייחודה של התוכנית הוא בשילוב המנצח בין המיומנויות והעקרונות לחיזוק החוסן והמצוינות לבין הכלים החדשניים לפדגוגיה מעודכנת למאה ה-21. ההכשרה מלווה במומחים פדגוגים מתחום המתמטיקה ומתחומי דעת נוספים (חקר המוח והמצוינות, אימון, ספורט ופסיכולוגיה חיובית), שחברו יחד במטרה לחזק את התחום ולהמחיש את חשיבותה של המתמטיקה והשימושים בה במדע של היום, כמשדרגת קריטית לאיכות חיינו ואף כמצילת חיים. בשיאה של ההכשרה מרוץ משותף, שאורכו 5 ק"מ, של מורים ותלמידים שיגיעו ביחד לקו הסיום. התכנית רשומה במאגר התכניות של משרד החינוך ומוכרת לגמול השתלמות.

מצטיינים בטכניון

הכשרת דרייב לסטודנטים מצטיינים בטכניון נכנסת לשנתה השלישית. ההכשרה מתקיימת כחלק מתוכניות הפיתוח וטיפוח המצוינות בטכניון, המקיימות פעילויות לסטודנטים מצטיינים במטרה להעניק להם כלים לקידום ופיתוח אישי. מי שעברו את ההכשרה הם סטודנטים מצטיינים יהודים וערבים, הלומדים בפקולטות השונות בשלבים שונים של התואר. הסטודנטים נמצאים בעולם האקדמאי ונדרשים לסגל מיומנויות בינאישיות וכישורי למידה. הדגש בהכשרה היה בעיקר קבלת כלים מעשיים במהלך התואר ולאחריו בהשתלבות בשוק העבודה. כלומר מיומנויות כישורי למידה וניהול זמן, כישורים בין-אישיים, תקשורת בין-אישית, שיפור מיומנויות פרזנטציה ומתן משוב.

תוכנית דרייב בטכניון נוחלת הצלחה רבה, כפי שעולה מהמשובים שמילאו המשתתפים. המשתתפים בתכנית מדווחים על הטמעה מעשית של המודלים והכלים ועל שיפור ותוצאות מידיות במישורים שונים בחייהם: שיפור בתחושת הביטחון העצמי המבוססת על מודעות לחוזקותיהם, העלאת מוטיבציה, יכולת תכנון וניהול זמן טובה יותר, איזון בין הלימודים לחייהם האישיים והחברתיים, מוכנות לקראת קשיים ואתגרים בעולם התעסוקתי ובכלל, ושינוי גישה כלפי אירועים ונסיבות בחייהם. 100% מהמשתתפים בתכנית ציינו במשוב שימליצו לחבריהם לעבור את הקורס של דרייב כבעל ערך ומשנה חיים.

תכנית רג"ב במוסדות אקדמיה

תוכנית רג"ב (ראש גדול בהוראה) היא תכנית של משרד החינוך עבור מצוינים במכללות האקדמאיות לחינוך. מטרת התכנית היא גיוס סטודנטים להוראה בעלי יכולות ונתוני קבלה גבוהים והכשרתם באופן ייחודי באמצעות תכנית מיוחדת ואיכותית למצוינות בהוראה ומנהיגות חינוכית. דרייב פועלת במוסדות אקדמאים מגוונים כגון אוניברסיטת בר אילן, מכללת בית ברל, וינגייט ועוד.

תוכנית דרייב למצוינות ומנהיגות בחינוך מהווה חיבור בין השדה האקדמאי לשטח. הסטודנטים ירכשו כלים מעשיים להצלחה, הן ברמה האישית והלימודית והן ברמה החברתית והמקצועית כמורים לעתיד המהווים מודל לחיקוי עבור תלמידיהם. הם יקבלו כלים לפיתוח חוסן אישי ומנהיגות שיאפשרו התמודדות עם אתגרים, תוך כדי מתן מענה לצרכיהם הייחודיים. תרומת התוכנית בפיתוח ויצירת מחוללי שינוי, סוכני שינוי ערכיים בקרב הסטודנטים כמובילי שינוי בבתי הספר בפרט ובמערכת החינוך בכלל.

מפקדות למורות חיילות

דרייב לוקחת חלק במיונים והכשרה לתפקיד חדש וייחודי בצבא למורות חיילות. מערך המורות החיילות מונה כ-650 חיילות הפעילות ברחבי הארץ. לאחרונה, הוחלט לבצע שינוי ארגוני במערך ולייצר תפקיד ארגוני חדש – מפקדות למורות חיילות אשר תהווה הם את הסמכות הפיקודית והן את הסמכות המקצועית. הקורס, הראשון מסוגו בצבא, מכשיר קבוצת איכות של מורות חיילות לאחר שאותרו ונמצאו מתאימות לתפקיד החדש. דרייב  לוקחת חלק חשוב בשלב המיון לתפקיד וכמובן בשלב ההכשרה.

קורס מעוף

קורס צבאי בחיל החינוך, הנועד לסייע ללקויי שירות (חיילים עם קשיי הסתגלות) לסיים שירות משמעותי מלא. קהל היעד של המחזור הראשון היו יוצאי העדה האתיופית בלבד. בהמשך, בעקבות הצלחת הקורס, הורחבה הפעילות למגוון אוכלוסיות. החיילים נהנו מקורס של 100 שעות דרייב במהלכו רכשו כלים ומיומנויות לשיפור תקשורת וגישה ושדרוג מיומנויות רכות בדגש על פיתוח וחיזוק החוסן האישי. במחקרי אורך שערך צה"ל התגלה כי 95% מבוגרי הקורס סיימו את שירותם הצבאי באופן מלא וללא רישום של ליקויי משמעת מכל סוג.

קורס עוצמה

בעקבות הצלחת תכנית מעוף, הבינו בצה"ל את חשיבות מתן הכלים והמיומנויות לשיפור התקשורת והגישה ולשדרוג המיומנויות הרכות בתחילת השירות. בקורס עוצמה ניתנות 140 שעות דרייב, כחלק בלתי נפרד מהטירונות עצמה. הרציונל הוא שהחיילים יתחילו את  השירות הצבאי עם מירב החוסן והמוטיבציה שניתן לגייס, כשבסופו של דבר, המטרה היא שהחיילים יבחרו לעצמם את התפקיד הצבאי המתאים להם ביותר ויתמידו בו לאורך זמן. מעבר לשביעות הרצון הגדולה של הסגל, החיילים שעברו את הקורס תיארו אותו כמשנה חיים ממש. על אף שזה לא היה יעד מוגדר בקורס, חיילים שסיימו את הקורס יצאו למסלול קצונה - דבר מרשים ומשמעותי לכל הדעות!

מנהיגות צעירה ע"ש הילה בצלאלי

שיתוף פעולה בין דרייב לבית מנהל חברה ונוער מחוז ירושלים ובית אבי-חי. התכנית קרויה ע"ש סגן הילה בצלאלי ז”ל, שהייתה יושבת ראש מועצת התלמידים והנוער של מחוז ירושלים ונהרגה בעת שירותה באסון בהר הרצל בשנת 2012. בעשייתה הילה היוותה מודל למנהיגות חברתית וקידמה את הנוער במחוז. ברוח ערכיה הבולטים, מעורבות, שותפות ואחריות, התגבשה תכנית הכשרה למנהיגויות הנוער במחוז, בה יירכשו המשתתפים ידע, כלים, מיומנויות ודרכי יישום לעשייה חברתית מיטבית ולעיצוב דמותה של החברה הישראלית כחברת מופת. בתכנית, שזו השנה הרביעית להפעלתה, משתתפים בכל מחזור כ-100 בני נוער שנבחרו בקפידה, מרביתם עוסקים בהדרכה ופעילים חברתית. בני הנוער, שנבחרו לתכנית לאחר מיון קפדני, עוברים הכשרה מקיפה בנושאי מורשת, ערכים, יזמות, מנהיגות ושלל כלים ומיומנויות נוספים. דרייב שמה דגש כל הכלים המעשיים משלב החזון והתכנון המעשי, או בשפתנו "איך להפוך כפתור לחליפה". בני הנוער עוברים תהליך של בחירת מיזם חברתי ומלווים אותו החל משלב החלום ועד לשלב ביצועו כתכנית מדידה ומעשית. פרויקטים רבים ומשמעותיים עדיין נושמים ופועלים במטרה לקדם נושאים חברתיים. רווח אדיר נוסף הוא שבני הנוער שסיימו את התכנית בשנים קודמות משמשים כמנטורים לצעירים החדשים שמצטרפים לתכנית ותורמים מניסיונם ומרצם להצלחת המיזמים החדשים.